Hořčík jako přírodní tlumič stresu? Od lepšího spánku, přes lepší koncentraci, syntézu bílkovin, až ke zmírnění premenstruačního syndromu a celkově šťastnějšímu životu.
Hořčík v bysglicinátové formě jsem začala užívat na doporučení kolegy Michala před nějakou dobou. Jeho doplněk mi nesporně zlepšil kvalitu života a pocit osobní pohody. Účinky mě dost překvapily, proto jsem se rozhodla se na něj podívat i pro vás.
Hlavní účinky hořčíku
Podílí se na tvorbě bílkovin.
Zlepšuje regeneraci po tréninku.
Snižuje hladinu kortizolu.
Je důležitý pro tvorbu dopaminu.
Podporuje imunitní funkce, trávení, budování a opravy tkání.
Navozuje stav relaxace a pomáhá vypořádat se se stresem.
Zlepšuje úzkosti a deprese.
Zmírňuje premenstruační syndrom (viz studie ve zdrojích).
Oddaluje stárnutí buněk – účastní se syntézy Glutathionu, nejúčinnějšího antioxidantu, který snižuje množství volných radikálů.
Zlepšuje kvalitu spánku.
Zlepšuje mozkové funkce a koncentraci.
Snižuje zánětlivost organismu.
Účastní se detoxikačních procesů, pomáhá z těla odvádět těžké kovy, pesticidy, chemikálie a další toxiny.
Je součástí energetického metabolismu – tvorbu energie při svalové práci.
Zmírňuje křeče.
Každý třetí Čech má nedostatek
Hořčík je nenahraditelný prvek. Jeho nedostatek přímo ovlivňuje fyzickou i psychickou pohodu. Jak zjistila studie FN Hradec Králové a 1. LF Univerzity Karlovy v roce 2013, v České republice trpí nedostatkem hořčíku každý třetí člověk.
Vlivem intenzivního zemědělství je hořčík z půdy ve velké míře odčerpáván. Proto i ve vypěstovaných potravinách hořčík značně chybí, a nedochází tak k doplnění potřebnému množství látky.
Za jeho nedostatek si můžeme i my sami, a to tím, že nadměrně konzumujeme alkohol, výrobky z bílé mouky, nebo si často dopřáváme sladkosti. Zvýšená potřeba hořčíku stoupá i tehdy, pokud se vystavujeme stresu, nebo žijeme ve znečištěném prostředí.
Potraviny s největším obsahem hořčíku
Ořechy – zejména mandle, kešu a para ořechy
Luštěniny – čočka, fazole, cizrna, hrách, sója
Semínka – lněná, dýňová, chia
Cereálie – pšenice, oves a ječmen, pseudocereálie pohanka a quinoa
Zelená listová zelenina
Banány a avokádo
Máte nedostatek hořčíku i vy?
Nedostatek hořčíku se projevuje napříč fyzických i psychických příznaků, jako jsou:
nervozita,
svalové křeče,
únava,
špatná koncentrace,
nekvalitní spánek,
špatné trávení,
vysoký krevní tlak,
vyšší náchylnost ke stresu,
časté vypadávání vlasů,
zvýšená lámavost nehtů,
vyšší chuť na sladké a hlavně čokoládu,
svalová ztuhlost.
Pokud se najdete alespoň u 3 z těchto příznaků, je možné, že ho máte málo taky.
Pozor na nekvalitní doplňky stravy
Produkty pyšnící se vysokým obsahem hořčíku však ne vždy zaručují i jeho vysokou vstřebatelnost pro organismus. Na trhu se setkáváme ve valné většině s hořčíkem ve formě oxidu hořečnatého, který má vstřebatelnost jen 4%.
Nemůžeme tedy od těchto preparátů očekávat téměř žádné pozitivní účinky na naše zdraví. Navíc stejně jako dochází i u této formy při větším dávkování k riziku průjmu. Ve výsledku se tato navenek velmi cenově dostupná a výhodná forma řadí k těm nejméně vhodným. Museli byste denně užívat cca 13–17 tablet, což je dost.
Nejčastěji se jedná o levné produkty dostupné v supermarketech, ale bohužel někdy i v lékárnách. Správná volba formy je klíčová, pokud nám má být hořčík ku prospěchu.
V jaké formě správně hořčík suplementovat
Minerály a stopové prvky nepřijímáme samostatně, protože tyto prvky jsou velmi reaktivní a jako samostatné látky se v kontaktu s kyslíkem znehodnotí. Proto jsou přijímány ve formě jejich solí.
Nejvýhodnější jsou formy organického původu v chelátové vazbě, ve které je minerál zabudován i v listech rostlin např. špenátu, salátu atd.
Proto je tato forma pro náš organismus z hlediska vstřebávání a využití nejvhodnější. Vyskytují se ve vazbě „aminokyselina-minerál-aminokyselina“. V kvalitních suplementačních výrobcích se potkáváme s formou chelátu v podobě například bisglycinátu hořečnatého (glycin-hořčík-glycin).
V této vazbě je také minerál chránění před vlivy jako je např. současný příjem vlákniny a fosfátů, v jejichž přítomnosti by se minerál v jiné formě mohl hůře vstřebávat.
Tento komplex poté tvoří vysoce vstřebatelnou formu minerální látky, a to 70-80%.
Chelátová forma navíc při trávení nedráždí sliznici žaludku a střeva. To ocení lidé se slabým žaludkem, které při trávení běžných potravinových doplňků pobolívá břicho. Cheláty se používají také v lékařství např. při otravách kovy, kdy tyto kovy rozpustí a z krve je pak odfiltrují játra nebo ledviny.
Bisglycinát hořečnatý
Bisglycinát hořčíku se řadí k nejlepším formám hořčíku, a to pro jeho vysokou vstřebatelnost. Také u této formy nebylo zjištěno, že by způsobil nějaké vedlejší účinky. Tělo ho dokáže z většiny využít, a neprojde tak zbytečně pouze naším trávicím traktem.
K jeho nejvýraznějším účinkům se řadí podpoření parasympatického nervového systému. Dochází k zlepšení kvality spánku, zmírnění křečí, snížení hladiny kortizolu, lepší regeneraci svalů i syntéze proteinů.
Glycin, který se v této formě vyskytuje, funguje jako neurologický inhibitor neboli vypínač. Ve spojení s hořčíkem zpomaluje sympatický nervový systém. Výsledkem je snížení produkce kortizolu a adrenalinu.
Bisglycinát hořečnatý navozuje stav relaxace a urychluje regeneraci organismu, je vhodné jej užívat od odpoledních hodin. A to zejména například hodinu před spaním. Ale také po tréninku.
Mezi další chelátové formy hořčíku patří např citrát, malát, treonát a orotát hořečnatý.
Zde lze vyzdvihnout malát hořečnatý, ve které se hořčík váže na kyselinu jablečnou a organismus výrazně energetizuje.
Osobní zkušenosti
Nejvíce mě překvapilo, že účinky bisglycinátu hořečnatého jsem pocítila okamžitě. Už po prvním užití jedné tablety před spaním jsem cítila téměř okamžitý nástup relaxace a po probuzení jsem se cítila mnohem odpočatější. Tyto účinky po požití před spaním potvrdil i můj přítel. Navíc po několika týdenním užívání při očekávaném příchodu menstruace jsem výrazně cítila zmírnění běžných symptomů premenstruačního syndromu jako je nervozita, nadýmání a celková nepohoda. Dokonce pociťuji i více energie právě v období menstruace, a tudíž se necítím tak vyřazená z fungování v běžném životě.
Celkově se při užívání hořčíku v bysglicinátové formě cítím více v pohodě, lépe odolávám stresovým situacím, vyhýbají se mi úzkostlivé stavy, k životu přistupuji vyrovnaně a pociťuji více energie.
Je až úsměvné, že tak jednoduchá věc, jakou je suplementace hořčíku, mi natolik zlepšila kvalitu života.
Chcete se vyhnout užívání nesprávného suplementu?
Hořčík v bisglycinátové formě můžete pohodlně koupit i u nás na studiu.
Jaké máte s hořčíkem zkušenost vy? Napište nám na info@masazehusova.cz, budeme rádi.
Autor článku: Kristýna Bendová
Comments